Jakie wieńce i wiązanki na pogrzeb?
Zgodnie z tradycją na pogrzeb przynosimy kwiaty w formie wieńców, wiązanek lub bukietów. W tym artykule podpowiemy, którą kompozycję kwiatową wybrać oraz jakie gatunki najlepiej pasują do ceremonii pożegnania zmarłego.
Wieńce czy wiązanki?
Pogrzebowe kompozycje kwiatowe najczęściej występują w formie wieńca lub wiązanki. Przyjęło się, że wieniec pogrzebowy wybierany jest przede wszystkim przez najbliższą rodzinę, delegacje z firmy lub grupę współpracowników. Wieńce zwykle są dość duże, wykonane na floretach lub podkładach z iglastych gałązek. Najczęściej do wieńca pogrzebowego jest dołączona szarfa z wykaligrafowanym wyrazem żałoby.
Wiązanki pogrzebowe są nieco mniejsze i zwykle składają się z samych kwiatów uzupełnionych niewielkimi dodatkami, np. ozdobnymi liśćmi. Ten rodzaj kompozycji kwiatowej przynosi zwykle dalsza rodzina i bliscy znajomi. Wiązanka może zostać złożona na grobie przez jedną lub kilka osób. Zwykle wiązanki są nieco tańsze od wieńców. Można dołączyć do niej szarfę pogrzebową.
Alternatywą dla wieńca i wiązanki są bukiety pogrzebowe. Niekiedy na grobie składane są też pojedyncze kwiaty (świeże). Taką formę zwykle preferują osoby z grona dalszych znajomych zmarłego.
O czym pamiętać wybierając kwiaty na pogrzeb?
Na pogrzeb najczęściej wybiera się gatunki kwiatów takie jak m.in. astry, chryzantemy, tulipany, kalie, storczyki, róże, goździki. Zaleca się, aby w wieńcach, wiązankach czy bukietach występowała parzysta liczba roślin. Można wybrać też sztuczne wieńce, jednak znacznie efektywniejsze są świeże kwiaty.
Podczas doboru kompozycji kwiatowej należy pamiętać, że pogrzeb to czas smutku i zadumy, dlatego też wieńce i wiązanki powinny być raczej dyskretne, skromne, podkreślające powagę ceremonii. W bukietach pogrzebowych nie powinny występować więcej niż trzy różne odcienie kolorów. Wybierając kwiaty, odcienie i dodatki, zaleca się raczej stonowane odcienie i proste kompozycje. W dobrym tonie jest też przesłanie wiązanki pogrzebowej lub bukietu kwiatów z kondolencjami albo słowami ostatniego pożegnania, jeśli nie ma możliwości wzięcia udziału w ceremonii pochówku.